Flexem FC5M-30MN-AC
Quantity
Short Description
Product description
Specs
Hardware
Input Points18
Output Points12
High-speed Pulse Input7 points 100KHz
High-speed Pulse Output6 points 100KHz
I/O Expansion ModulesIt depends on CPU power supply (MAX 31)
Expansion Board1
USB Type-CProgram download and upload, online monitoring, firmware upgrade
RS232/RS485Serial port 1: RS485; Serial port 2: RS485/RS232; Baud rate: 4800-115200bps
Ethernet Port1* RJ45 10/100M self-adaptive
RTCBuilt in
Wiring StructureDetachable terminal block
Electrical
Rated Power< 30W
Rated VoltageAC 100V~240V,50/60Hz
Voltage LimitationAC 85V~264V,45/66Hz
Maximum Peak Current40A
Allow Momentary Power Outage10 ms at 24V DC
Environmental
Operating Temperature-10~60°C
Storage Temperature-20~70°C
Environmental Humidity5~95%RH (non-condensing)
Cooling MethodNatural air cooling
Mechanical
Enclosure MaterialEngineering plastic
Dimensions125mm×90mm×83mm
Programming ArchitectureIEC61131-3
Port
PORT1
Pin1Port1 RS485-(B)
Pin2RXD
Pin3TXD
Pin4-
Pin5GND
Pin6Port1 RS485+(A)
Pin7-
Pin8-
Pin9-
PORT2
Pin1A: RS485 +