BA50L-AI/I AC Current Sensor
Product description
Measurement
- Input: 0-1A leakage current
- Output: DC 4-20mA or DC 0-5V
- Measurement of leakage current
- Overload: 1.2 times of rated value
Specification
SpecificationBA05-AI/I(V)BA10-AI/I(V)BA20-AI/I(V)BA50-AI/I(V)BA50L-AI/I(V)
Auxiliary PowerDC 12V - - - - -
DC 24V - - - - -
Consumption1W1W1W1W1W
Through-hold sizeφ5mmφ10mmφ20mmφ50mmφ50mm
OutputNominal valueDC4-20mA, or 0-20mA, 0-5V,0-10V etc
Load resistanceCurrent output  500Ω, voltage output 1kΩ
Accurancy Class0.5%
Response Time350ms
TemperatureOperation: -10 to +55 C, Storage: -25 to +70C
Temperature coefficient220ppm/C